Borderline – Terapia

Home/Blog/Borderline – Terapia

Terapia Warszawa Wola – Porady.

Borderline jest bardzo poważnym zaburzeniem psychicznym, które można określić jako ogólny chaos panujący w umyśle i uczuciach człowieka dotkniętego tym schorzeniem. Krótko ujmując można je porównać do balansowania na linie nad przepaścią. Charakteryzuje je ciągła huśtawka nastrojów. Nastrój radosny potrafi w jednej chwili  przemienić się w złość bądź wszechogarniający smutek. Dobre samopoczucie może w krótkim czasie przerodzić się w nastawienie lękowe, poczucie beznadziei i depresji. Wszystko wydaje się być chaosem.

Dlatego borderline jest określane osobowością  z pogranicza ze względu na niestabilność emocjonalną. Bordeline nie mieści się  jednoznacznie ani w kategorii psychoz ani nerwic.

Osoby dotknięte tym zaburzeniem często nawiązują niestabilne relacje. Idealizują partnera, deklarują pozytywne uczucia i w krótkim czasie zmieniają swoją postawę okazując złość a nawet nienawiść.

Taka niestabilność emocjonalna dotyczy również ich własnej osoby. Czują się pewne siebie, wierzą we własne możliwości aby zaraz potem przejść do dezaprobaty własnej osoby.

Często jawią się jako osoby smutne i odrzucone przez innych z potrzebą otrzymania akceptacji i emocjonalnej bliskości.

Ludzie z osobowością borderline przechodzą przez swoiste piekło swojego życia, ponieważ nawet najbliższe otoczenie nie jest w stanie zaakceptować ich zachowań.

Terapia w tym przypadku wymaga długiego czasu i zaangażowania.

Przede wszystkim należy przepracować z psychologiem problemy i odkryć źródła trudności, często wiążące się z traumą z dzieciństwa. Po wtóre konieczny jest trening umiejętności, którego celem jest nauka panowania nad swoją złością i wyrażania jej w sposób konstruktywny. Po trzecie ważna jest psychoedukacja, która pomoże choremu zrozumieć chorobę i samego siebie.

Oczywiście niekiedy konieczna jest hospitalizacja, ponieważ bordeline mogą towarzyszyć myśli samobójcze, autodestrukcyjne zachowania.

Czasami potrzebne jest również wsparcie farmakologiczne.

By | 2017-10-09T20:57:56+00:00 Październik 9th, 2017|Blog|Możliwość komentowania Borderline – Terapia została wyłączona

About the Author:

mgr. Agnieszka Kotyńska - Psycholog Warszawa Wola