Zaburzenia lękowe

Home/Blog/Zaburzenia lękowe

Żyjemy w trudnych czasach. Ciągły pośpiech, gonitwa za pieniędzmi, wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej, rywalizacja w życiu, kryzysy w związku to czynniki, które nie sprzyjają szeroko pojętemu spokojowi. Wiele osób nie radzi sobie z stresogennymi sytuacjami. Niektórzy ze względu na słabszą konstrukcję psychiczną zapadają na nerwicę.

Nerwica to długotrwałe zaburzenie psychiczne, któremu towarzyszą lęki, obsesje i fobie. Objawy nerwicy często mają charakter emocjonalny lub somatyczny. Zaburzenia nerwicowe to schorzenia o podłożu psychicznym.

Nerwica lękowa to najczęściej spotykane zaburzenie. Często utożsamiana jest z objawami somatycznymi takimi jak; bóle i zawroty głowy, nadmierna potliwość uczucie gorąca czy wreszcie uścisku w gardle. Występują również zaburzenia snu czy czynności seksualnych.

Wiodącym symptomem nerwicy lękowej jest lęk o różnym nasileniu, który przybiera formę ataków paniki trwających czasem i kilkanaście minut lub fobii – nieuzasadnionego lęku pojawiającego się w określonych okolicznościach, które nie stanowią realnego zagrożenia.

Warto sobie uświadomić, że stres i lęk towarzyszą nam przez całe życie. Są czymś naturalnym o ile występują w konkretnej traumatycznej sytuacji i nie mają przewlekłej formy. Jeżeli jednak są cały czas obecne i zaczynają zagrażać naszemu zdrowiu – powinniśmy udać się do specjalisty.

Pomocna będzie długofalowa terapia, której celem między innymi będzie nabranie dystansu do otaczającego nas świata i życiowych problemów. Istotne bardzo jest wsparcie psychologiczne. Czasami warto również skonsultować się z psychiatrą i rozpocząć terapię farmakologiczną pomocną w wyzbyciu się lęków i umożliwiającą spokojny sen i wypoczynek.

By | 2018-02-12T20:55:24+00:00 Luty 12th, 2018|Blog|Możliwość komentowania Zaburzenia lękowe została wyłączona

About the Author:

mgr. Agnieszka Kotyńska - Psycholog Warszawa Wola